18 Ekim 2017 - Çarşamba

Ortopedik Engelime Ne Kadar Özür Oranı Verilebilir?

Anasayfa Forumlar Engelli Sağlık Raporları Ortopedik Engelime Ne Kadar Özür Oranı Verilebilir?

Bu konu 8 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Hatice korkmaz tarafından 5 ay 2 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #3709 Yanıtla

  Suret
  Katılımcı

  Sol ayakta pes ekinavarus mevcut. 3 kez ameliyat oldum. İki defa da ayağım kırıldı. İlkokul beşinci sınıftan beri kısa yürüme cihazı, dizlik ve afo kullanıyorum.

  1-sol ayak atrofik ve küçük
  2-sol ayak bileği ve ayak hareketleri ileri derecede kısıtlı – ankiloz
  3-sol bacakta 4 cm kısalık mevcut
  4-sol bacaktaki uyluk kasları atrofik
  5-sol bacaktaki kruris kasları atrofik
  6-sol diz ekleminde gelişme geriliği ve nüks patella dislokasyonu mevcut. (diz kapağı mütemadiyen çıktığı için dizlik kullanıyorum)

  Ayrıca sol bacağım sağ bacağıma göre oldukça güçsüz, sağ olmadan solu tek başına neredeyse kullanamıyorum, hemen uyusuyor, hemen üşüyr ve kolay kolay ısınmıyor, daha çabuk yoruluyor, denge sağlamakta güçlük çekiyorum. Uzun ayakta kalmalar sonrasında sol diz ve sol bacakta ve sol ayakta aşırı ağrılar oluyor. Elimde bir yükle merdiven inip çıkmak mümkün olmuyor cünkü tutunmak zorunda kalıyorum.

  Bunlara ek olarak; sağ bacağım da yıllardır sol bacağıma destek olduğu için sağ dizimde ve bacağımda uzun ayakta kalmalar ya da yürüyüşler sonrasında çok fazla ağrı oluyor. Bunlar heyet raporu verilirken değerlendirilir mi, ya da doktrlara muayene olurken hepsni söylemeli miyim, bilmiyorum.

  Gözlerimdeki 1,50 astigmattan başka da farklı engelim bulunmamaktadır.

  Yukarıdaki altı bulgu özel bir hastanede bir profesör tarafından belirlendi. Özürlülük cetvelini kullanmayı bilmediği için oranımı net olarak belirleyemedi. Tahmini olarak en az %30 olabilir dedi.

  Raporumu işe girmek için almak istiyorum, çok güzel bir iş imkanı geldi, uzman personel niteliğindeyim. Rapor almak için başvuracağım ama öncesinde yönlendici olur belki diye buradan sizin tecrübelerinizle hareket etmek istiyorum. Tecrübeli arkadaşlar engin tecrübelerini paylaşırsa çok makbule geçer. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

 • #3710 Yanıtla

  Engelli Blog
  Yönetici

  Merhaba,

  Öncelikle bizler birer doktor değiliz. Ve maalesef Engelli.blog bir doktorlar grubu değil. Burada sizin gibi sıradan vatandaşlar söz konusu diğer engelli sitelerinde bu sorunuza bilgisi olmayan herkes cevap verebilir. Ancak engelli.blog olarak biz vermeyiz veren olursa da müdahale ederiz.

  Konu ile ilgili herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek engelli raporu başvuru yapmanız yerinde olacaktır.

  Engelli sağlık raporuları ile ilgili Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır makelemizi inceleyebilirsiniz ancak gördüğüm kadar ile konu hakkında bilginiz var gibi. Son aşamaya gelmişsiniz ki rapor başvurusu yapmanızda fayda var.

 • #3717 Yanıtla

  Suret
  Katılımcı

  Teşekkürler ama yine cevabimi alamadım, hedefim bana burda çok net bir sayı verilmesini öğrenmek değil, evet aslında şu durumlariniza bakınca %40 oranı alır gibi görünüyorsunuz ya da hayır bu rahatsızlıkların oranları %40 i bulmaz boşuna başvurmayin… şeklinde cevaplar bulmaktı… Teşekkürler.

 • #3721 Yanıtla

  Engelli Blog
  Yönetici

  Merhaba,

  ankiloz, nüks patella dislokasyonu, atrofik bu terimler nedir neyin nesidir bilemem. Ancak engelli forum sitelerinde kendini doktor sanan bir sürü vatandaşımız var :) Birde oraya sorun derim. %100 cevap alırsınız.

  Bizim halkımızda bir gelenek var. Yolda sorarız şuraya nasıl giderim diye adam bilmiyorum demez kendince anlatmaya çalışır. Buda o hesap olmuş maalesef. kimse ben doktor değilim ne bileyim demez.

  Benim önerim bir çok probleminiz var o yüzden şansınızı deneyin derim. Ancak %40 ı geçermişsiniz geçemez misiniz bilemem.

  Özürlülük ölçütü kanununu okuyun bu terimlere siz daha yakınsınız. Bazı rahatsızlıklar kesin bir ifade ile engel oranı verilir mesela şizofreni : %40 gibi direk cevaplar bulunabiliyor. Bu terimlere isabat eden engel oranları olabilir. Ancak bu tür ortopedik rahatsızlıkların teknik hesaplamaları var. Net cevabı size bir doktor verebilir.

 • #3744 Yanıtla

  Sili ARISAN

  Herkese merhabalar,
  Annem 80 yaşında ve iki dizine de gecen sene protez protez takıldı,hala ağrıları var ve yürümekte zorluk çekiyor, engelli belgesi alabilir mi?

 • #3745 Yanıtla

  Engelli Blog
  Yönetici

  Üstte ki cevabımız sizin içinde geçerlidir.
  Ortopedi ile ilgili sunu soyleyebiliriz Zorla dahi olsa eğilip kalkabiliyorsanız ℅40 ve üzeri engelli raporu almaniz zordur.

 • #4154 Yanıtla

  Abidin

  E be akıllı adam ozaman bu site yi neden kurdun her insan senin kadar akıll değil birşeyler soruyor öğrenmek istiyor sende o olmayan aklınla haliyle cevap vermiyorsun kapat kapat da kimse birşey yazmasın.

  • #4155 Yanıtla

   Engelli Blog
   Yönetici

   Ben bu siteyi 3 5 tık almak için değil insanlara yardımcı olmak için kurdum.

   Doktor olmadığım halde doktormuş gibi mi davranalım?

   Bunun adı heyet raporu en az 6 7 doktor imza atıyor. Sorumluluk alıyor. Dangalağın biri gelip sağdan soldan duyduğu kanunu incelemediği bilmediği halde %50 engel raporu alırsın diye cevap veriyor. O dangalağa inanan sizin gibi insanlar var. o insanlar senin dediğin gibi zeki değiller.

   Ben yalan yanlış bilgi vermiyorum alternatif olarak o dangalaklara yönlendiriyorum. Sonuçta kimse zorla burada durmuyor.

   • Bu yanıt 5 ay 2 hafta önce önce  Engelli Blog tarafından değiştirildi.
 • #4165 Yanıtla

  Hatice korkmaz

  Sol böbregumden kazadan sonra alındı engellilik durumum tahminen kac civariolur

Yanıtla: Ortopedik Engelime Ne Kadar Özür Oranı Verilebilir?
Bilgileriniz:
Send this to a friend