KDK’den engelli memurun lojman hakkı için tavsiye

Kamu Denetçiliği Kurumundan (KDK) yapılan yazılı açıklamaya göre, Amasya’dan başvuran bir vatandaş Orman İşletme Müdürlüğünde memur olarak çalıştığını, 9 yıl oturduğu lojmandan 2013’te süresinin bitmesiyle çıktığını bildirdi.

Şikayetçi, 2014’te engelli olduğunu belirterek, engelli çalışanlara lojmanda kalma imkanının birden fazla kez sağlanması için KDK’ye başvurdu.

Okumaya devam et “KDK’den engelli memurun lojman hakkı için tavsiye”

Kamu Denetleme Kurumundan Engelleri Kaldıran Kararlar Verildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), engellilerin günlük hayatta yaşadıkları zorlukların giderilmesi, karşılaşılan hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için bakanlıklar başta olmak üzere idarelere çeşitli konularda tavsiye kararları göndererek yol gösterdi.

Eğitim, sağlık, ulaşım başta olmak üzere çok sayıda konuda idareyle yaşanılan sorunları KDK’ye aktaran engelliler, yaşadıkları zorlukların giderilmesi ve karşılaşılan hak ihlallerinin ortadan kaldırılmasını istedi.

KDK Tarafından Alınan Örnek kararlar

KDK’nin tavsiye kararları ve yapılan görüşmeler sonrasında engellilerin mağduriyetlerine giderilmesi için çeşitli adımlar atıldı.

Örnek kararlara göre, evi, araç girişi bulunmayan ve yol yapımına uygun olmayan çıkmaz sokakta yaşayan engelli vatandaşın başvurusu üzerine, başvurucunun günlük hayatının kolaylaştırılması amacıyla “engelli asansörü veya raylı sistem” yapılmasına yönelik ilgili belediyeye tavsiyede bulunuldu.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) giren ve ellerini kullanamadığı için süre sıkıntısı yaşayan kişi, ek süre talebinin reddedildiği ve bu nedenle sınavda başarısız olduğu gerekçesiyle KDK’ye başvurdu. Bunun üzerine KDK, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezine (ÖSYM) ortopedik engellilerden ellerini kullanamayan adaylara işaretleyici desteğinin yanı sıra makul düzeyde ek süre tanınması tavsiyesinde bulundu.

Kurum, vefat eden emekli anne ve babasından dolayı ölüm aylığı alan ancak evlendiği gerekçesiyle maaşı kesilen engelli kadına, tekrar aylık bağlanmasını önerdi. Karar, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) gönderildi. Kararda, malul kız çocuğunun evli olup olmamasının aylık ya da gelir bağlanması açısından önem arz etmediği bildirildi.

Terör örgütünün saldırısı sonucu engelli olan vatandaş, geçmişe dönük, ödemesi yapılmayan 58 aylık maaşını, KDK’nin “dostane çözüm yolu” kapsamında yaptığı görüşmeler sonrasında aldı.