EKPSS 2018 Tercihleri Ne Zaman?

Facebook Sayfalarında, Gruplarında, Forumlarda ve EKPSS ile ilgili her yerde aynı soruyu soran binlerce kişi! Açıkçası biz ve bizim gibi vatandaşlara yardımcı olmaya çalışan ve bu soruları cevaplamaya çalışan web site sahipleri ve şahısları şu sıralar en deli eden sorulardan biri…EKPSS Tercihleri Ne Zaman? Öncelikle resmi olarak tam bir tarihin henüz açıklanmadığını belirtmek isteriz. Ancak tercihlerin aslında ne zaman yapılacağına dair zaten bir açıklamanın da var olduğunu belirtelim. Gelin bu açıklama neymiş size söyleyelim… Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu 2018 Şubat ayında 2018 yılında yapılacak olan engelli atamalarında yapmış olduğu açıklamalarda aynen şu ifadeyi kullanmıştır. “Engelli kardeşlerimizin atamasıyla ilgili çalışmalar yaptık, ilk etapta 2 bin 500 engellinin atamasını gerçekleştirdik. Şimdi mart ayında 2 bin 500, eylül ve ekim ayında da yine 2 bin 500 kardeşimizi atayacağız. Kaynak : Akşam.com.tr

Peki EKPSS Atamaları Eylül veya Ekimde mi Yapılacak?

Bunun cevabınıda aslında tam olmasa da verebiliriz. Devlet kadrolarına atamalarda kadrolar Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Elde var olan veriler ile önceki atamalarda yerleşen veya yerleşip işe başlamayan kişilerin verileri kurumlardan Devlet personel başkanlığına bilgi sağlanır. Buda 657 Devlet Memurluğu kanunun 53. maddesi 3. paragrafında EKİM ayına kadar yapılması gerektiği belirtilmiştir. Aslında bu belirtilen kanun bir sonraki yılın atamalarını belirler ancak boş kontenjanların tam olarak netleşmesi için güncel tutulması gerektiği düşüncesindeyiz. Son olarak Ekim ve Eylül ayında atamaların yapılacağı açıklaması ile Devlet Personel Başkanlığını çalışma koşullarınıda göz önünde bulundurduğumuzda Ekim sonuna kadar bir atamanın beklenmediği görünüyor gibi.

Yerel Seçimler Yaklaşıyor

Yerel Seçimler 2019 yılı mart ayında yapılması planlanıyor. Bu sebeple 2. atamaların yıl sonuna doğru olması seçime yaklaştıkça yapılması iktidar partisi lehine olacağı düşüncesi de yine erken bir atamanın yapılması fikrini yok ediyor.

Engelli Blog olarak deneyimlerimiz ile bu bilgiler ışığında atamaların Kasım yada Aralık ayında yapılacağını öngörüyoruz. Engellilerin beklentileri tabi ki hemen yapılması yönünde oluyor. Engelli Blog olarak çok sorulan bu soruya kendimizce bir açıklama getirmek istedik. Umarım destek olmuşuzdur…Umarım yanılıyoruz ve sizi mutlu edecek o erken atama tarihlerini açıklıyor oluruz.