2016 EKPSS İçin Branş Sıralaması Güncellendi

ÖSYM 2016 sınavına giren adayların EKPSS Branş sıralamasında güncelleme yapmıştır.

İlgili güncellemeye ait duyuru aşağıda yer almaktadır.

“2016 Engelli Kamu Personel Seçme Sınavına (2016-EKPSS) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları güncellenmiş olup adaylar, branş sıralamalarına ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilir.

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS ve e-Okul sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde 26.11.2018 tarihi ile aktif olarak bulunan eğitim bilgileri; ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Peki Neden Güncelleme Yapıldı?

Bilindiği üzere EKPSS sınavının geçerliliği için yapılan güncelleme ile 2 yıldan 4 yıla çıkarılmış ve bu sınav sonucu ile önümüzdeki 4 yılda yapılacak tercihlere hak tanınmıştır. Bu nedenle 2016 sınavına giren adayların branş sıralaması 29 Kasım günü yapılacak tercihler için güncellenmiştir.

Tercihlerde Çift Sınav Branş Sıralamasına Dikkat!

29 Kasım günü başlayacak olan 2504 Engelli memur atamasında adaylar branş sıralamasında dikkat etmesi gereken en büyük nokta hem 2016 hem 2018 sınavına girecek adayların aynı anda tercih yapacağıdır.

Örnek olarak;

2016 sınavına giren aday branş sıralamasına baktığından kendi alan dalında 1. sırada görülebilir. Ancak kendisinden daha yüksek bir puan almış başka bir aday aynı dal içerisinde 2018 sınavında da 1. sırada olacaktır. İki aday aynı alanı tercih yaptığında sistem otomatik olarak puanı en yüksek olan adayı atayacağından 2016 sınav sonuca göre tercih yapmış adayın atanması mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle branş sıralamasında hangi adayın hangi puan aldığı görülmediğinden yapılan güncellemeler pekte önemli görünmüyor. Bilinmezlik artarken tercih sonrası konudan habersiz adayların “TORPİL VAR” isyanlarını şimdiden duyabiliyoruz gibi.