2019 Engelli, Evde Bakım ve Muhtaçlık Yardımlarına İlişkin Üst Sınırlar

Asgari ücretin NET: 2.020-TL olarak açıklanması ile birlikte asgari ücrete bağlı verilerde 2019 yılı için güncellendi. Engellileri ilgilendiren en büyük konulardan biri engelli yardım aylıkları ve evde bakım yardımı aylığıdır. Bunun yanında tüm vatandaşların alabileceği mevcut kriterleri yerine getirmeleri halinde Muhtaç yardımıda mevcuttur. Bu yardımların bağlanmasına ilişkin şartlardan biri aile hane gelir sınırıdır.

Evde Bakım yardımının bağlanabilmesi için kriterden biri hane halkında kişi başı gelirin asgari ücretin 2/3 sini aşmamasıdır.

Buna göre 2018 yılında 967,27-TL olan engelli evde bakım aylığının bağlanmasına dair sınır asgari ücretin değişmesi ile birlikte 2019 yılında 1.219,35-TL olarak güncellenmiştir.

Yine geliri olmayan engelli vatandaşların 2022 aylığı da dediğimiz kanun kapsamında daha önce 3 ayda bir aldıkları yardım(aylık) miktarları yakın zamanda ayda bir şeklinde verilmeye başlanmıştır.

Hiçbir geliri olmayan engelli dahi olmasa mevcut kriterleri karşılayan vatandaşlara verilen Muhtaçlık aylığıda asgari ücretin güncellenmesi ile değişmiştir.

Engelli aylığının ve Muhtaç aylığının bağlanmasındaki kriter hane halkı kişi geliri asgari ücretin 1/3 den fazla olmayacağı şeklindeydi.

Buna göre 2018 yılında 483,63-TL olan engelli yardım ve muhtaç aylığı sınırı asgari ücretin değişmesi ile birlikte 2019 yılı için 609,67-TL olarak güncellenmiştir.

Peki Evde Bakım ve Engelli Aylıkları Ne Kadar?

Bu aylıkların hesaplanmasında memur maaş katsayıları kullanılmaktadır. 2019 yılına ait katsayılar kesin olarak açıklanmadığı için henüz bilgi verememekteyiz. Önümüzdeki bir iki gün içinde açıklama beklenmektedir.