Emekli ebeveyni ile yaşayan %69 engelli

Ana sayfa Forumlar Gündem – Genel Emekli ebeveyni ile yaşayan %69 engelli

3 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #5681
   Ebru
   Ziyaretçi

   %69 engelli raporu ile engelli maaşı alan kişi emekli maaşı olan annesi ve herhangi bir sosyal güvencesi, işi vs olmayan babasıyla ikamet etmektedir. Bu ay engelli maaşının, eve giren emekli maaşı sebebiyle kesileceğini öğrenmişler. Evleri kira ve her ay 300tl de nafaka ödeniyor. Araştırdığımda yeni bir bilgiye ulaşamadım. Yapılabilecek birşey var mıdır?

  • #5683
   Engelli Blog
   Yönetici

   Merhaba,

   Sanırım emekli maaşı ve nafaka tutarı 3 kişilik aile için aylık bağlanma sınırı olan 2018 için kişi başı 483,63-TL sınırı geçtiğinden kesilecektir diye tahmin ediyoruz.

  • #5691
   Ebru
   Ziyaretçi

   Merhaba, nafakayı engelli kişi çocuğu için eski eşine ödüyor. Yani başka bir deyişle engelli maaşı zaten eline geçmiyor nafaka olarak gidiyor. Kalan emekli maaşıda o ortalamanın üzerinde oluyor bu hesaba göre. :(

  • #5692
   Ebru
   Ziyaretçi

   Bu bağlama sınırı hesaplanırken sadece gelen parayamı bakılıyor? Örneğin bu emekli annenin kredi ödemeleri var ve zaten eline maaşının az bir kısmı geçiyor. Oğlu bir kaza sonucu engelli ve işsiz kaldı. Krediler bu kazadan önce çekilmiş. Dolayısıyla giderlerden sonra kalan rakam çok düşük ve zor durumdalar

   • #5700
    Engelli Blog
    Yönetici

    Ben nafayı gelir olarak algıladım.

    Emekli maaşı ne kadar bilmiyorum ancak evde 3 kişi görünüyor ve 3 e bölündüğünde 483,63-TL den yukarıda kalıyorsa yapacak bir şey yok. Kalmıyorsa aile bakanlığının ilgili birimlerine ulaşmanız itirazda bulunmanız gerekli. Bunun dışında kaymakamlıklardan yardım istenebilir. Durum dilekçe ile anlatılabilir. Belki faydası olur.

3 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.