Engelli Hakları

Bu sayfa Engelli Blog sitemiz içerisinde yer alan makalelerin kronolojisi niteliğinde olup engelli haklarını sayfalara bağlantı vererek anlatılmaktadır. Tabiri Caizse Engelli Hakları “İçindekiler” bölümüdür ve site geliştikçe bilgiler güncellenmeye devam edecektir.

Engelli Hakları Nelerdir?

Öncelikle web sitemiz içerisinde yer alan güncel tüm rakamlara; Bakım Ücretleri, Engelli Aylığı v.b. gibi… Pratik Bilgiler bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir çok engelli hakkı mevzuatlar doğrultusunda çıkarılan yönetmelikler ile hazırlanmaktadır. Türkiye’de engelli haklarından yararlanabilmek için %40 engelli olduğunuzu gösterir 2013 yılında düzenlenmiş yönetmelik çerçevesinden Engelli Sağlık Raporu veren hastaneler aracılığı ile Engelli Sağlık Raporu almanız gereklidir.

Engelli olduğunuzu ispatlamanın en belirgin olan yolu sağlık raporu dışında toplum içinde kendinizi ifade etme ve rapor yerine kullanabilmeniz için Engelli Kimlik Kartı almanız gereklidir.

Çalışamayacak durumda bir engeliniz var yada başkasının yardımı ile hayatınızı idame etmek zorunda iseniz. Engelli Bakım Maaşı ve ya Engelli Maaş Başvurusu yaparak devlet yardımı alabilir. Yada bir yakınınız engelli ise Bakım Aylığı alabilirsiniz. Hiçbir geliriniz yoksa ise engelli muhtaç aylığı başvurusu da yapabilirsiniz.

Eğitimde ilkokul, lise ve Üniversitede yer alan haklarınızın yanında EKPSS ile engellilerin engel durumlarına göre kolaylık sağlandığı Devlet Memurluk Sınavına da girebilir. Engelli Devlet Memur kadroları ile ilgili İstatistikleri görebilirsiniz.

İş hayatınızda engelli iş bulma kaynaklarının peşinden koştururken, işe girdiğinizde Vergi İndirimi başvurusu ile normal bireylere göre Erken Emeklilikten faydalanabilirsiniz.  %60 üzeri engel raporunuz var ise Malulen Emeklilik ile erken emekliliğe ayrılabilirsiniz.

Vergi sistemimiz içinde ise vergiden muaf yada indirim haklarından yararlanabilirsiniz. Emlak, Otomobil alımında ÖTV, KDV gibi indirimlerden ve muafiyetlerden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Hayat içerisinde ise Spor, İnternet ve İletişim, Su, Ulaşım gibi konularda engellilere tanınan haklar konusunda bilgi alabilir ve yararlanabilirsiniz.