Yüz Çevresi Kusurları İçin Engel Oranları

Engelli Oranlarının belirlenmesinde kullanılan özürlülük ölçütü tablosunda Yüz kusurları ile ilgili engellilik oranları aşağıda ki gibidir.

5 Sınıfa ayrılan engel oranları sınıfınızın belirlenmesine göre alt bölümlerde bulunan durumlara göre belirlenmektedir.

Aşağıda ki oranların doktorlara karar vermede yardımcı olduğunu kesin oranların doktor tarafından belirleneceğini unutmayınız.

Okumaya devam et “Yüz Çevresi Kusurları İçin Engel Oranları”

Engelli Sağlık Kurulu Raporu – Nasıl Alınır?

 

Türkiye’de engellilerin engelliliklerinin ispatı için gerekli olan ilk evrak yasalara uygun bir şekilde hazırlanmış olan Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile mümkündür. Engelliler bu rapor ile diğer evrakları temin etme şansına sahip olurlar. Bu yazımızda sağlık raporunun nasıl ve hangi oranda verildiğine dair bilgilerde paylaşılacaktır.

ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORU NEREDEN VE NASIL ALINIR

Engelli sağlık raporu Sağlık Bakanlığının engelli raporu vermeye yetkili tam teşekkülü saydığı kamu hastanelerinden alınır. Bu hastaneler belli aralıklar ile güncellenmektedir. En güncel haline soru-cevap bölümünde buradan ulaşabilirsiniz. Yetkili her hastanenin sağlık kurulu bölümü bulunmaktadır. İlk başvuruyu buradan gerçekleştirerek işlemlere başlayabilirsiniz. Sağlık raporunu alabilmek için özürlünün bizzat kendisi, velisi, vasisi yada raporu isteyen kurum bizzat başvurabilir. Kamu Kurum ve Kuruluşlarda gerekli gördükleri durumda sevk yolu ile talep edebilir. Sevk yolu ile başvurma ile bizzat başvurma arasında bir fark yoktur.

Okumaya devam et “Engelli Sağlık Kurulu Raporu – Nasıl Alınır?”