Yatağa Bağımlı, Evden Çıkamayan Seçmenin Oy Kullanması

Seçim takvimine göre hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin bir yakını tarafından “www.ysk.gov.tr” internet adresinden temin edilecek “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu” ile 4-17 Ocak tarihleri arasında ilçe seçim kurulu başkanlığı veya buraya gönderilmek üzere muhtarlıklara başvuru yapması ile 31 Mart günü yapılacak olan mahalli idareler seçiminde oy kullanabileceklerdir.

Seyyar Sandık Kurulu Talep Formuna bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili form iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm oy kullanacak engelli yada yatağa bağımlı hastanın yani Beyan Edilen Kişinin bilgilerini içermektedir. İkinci bölüm ise evrakı dolduran Beyan Eden kişinin bilgilerinin yer aldığı bölümdür.

Evrak İle Birlikte Gerekli Belgeler

  • Form İle birlikte Beyan Edilen Kişinin Kimlik Fotokopisinde forma eklenmesi gereklidir.
  • Form ile birlikte “engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu” veya “hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğunu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporunu ibraz etmesi gereklidir.

Sağlık Raporu Nasıl Alınacak

Aile hekimlerince “Yatağa Bağımlı Kişiler için Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu” formatına uygun şekilde Sağlık Bakanlığı e-Rapor sistemi üzerinden elektronik rapor düzenlenecek.

Aile hekimlerince 24 Haziran 2018 seçim döneminde “yatağa bağımlılığı kalıcıdır” ibareli rapor düzenlenen kişiler için tekrar rapor düzenlenmeyecek. Bu kişilere düzenlenen raporlar hekim ekranlarından görülebilecek. Ayrıca bu raporlar, https://erapor.saglik.gov.tr internet adresinden ilçe seçim kurullarınca referans numarası girilerek kontrol edilebilecek.

Raporlar sadece yatağa bağımlı olup seçim sandığına gidemeyecek durumda olan vatandaşlar için düzenlenecek.

Düzenlenen raporlar elektronik imza ile imzalanacak, e-Rapor sisteminden çıktı alınarak bir nüshası ıslak imzalı şekilde vatandaşa teslim edilecek.

Rapor düzenleme işlemleri en geç 17 Ocak‘ta sona erecek.

Doldurulan form, yerleşim yeri adresinin bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna, muhtarlığınıza veya doğrudan seçmen kütüğü genel müdürlüğüne iletebilirsiniz.

İlçe seçim kurulu iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.