Görme engelliler ‘sesli düzenek’ ile banknotları ayırt edebilecek

Balıkesir Lisesinde eğitim gören bir grup öğrenci, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfının (TTGV) “Yarınını İnşa Et” dijital dönüşüm eğitim programı kapsamında, görme engellilerin alışveriş yaparken kağıt paraları ayırt edebilmesi için proje geliştirdi.

Okulda 11’inci sınıfı tamamlayan sayısal alan öğrencileri, madeni paraların kabartmalarından dolayı ayırt edilebildiğini ancak banknotların anlaşılamadığını, okuldaki engelli arkadaşlarıyla birlikte tecrübe etti.

Araştırmalarını genişleten öğrenciler, 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 liralık banknotların uzunluklarının farklılıklarını algılayan bir “ardunio” düzeneği oluşturdu. Öğrenciler bu düzeneğe, kağıt paraların uzunluklarının ölçülmesini sağlayan sensör ve bluetooth yerleştirdi.

Daha sonra cep telefonu uygulaması oluşturan öğrenciler, bu sistemi okuldaki engelli öğrencilerle denedi. Engelli öğrenciler, düzeneğe yerleştirilen parayı cep telefonlarına gelen sesli uyarıyla ayırt edebildi.

Proje danışmanı ve okulun bilgisayar öğretmeni Hikmet Doğan, AA muhabirine, okuldaki engelli öğrencilerle yaptıkları görüşmelerde, görme engellilerin yaşamlarını kimseye muhtaç olmadan sürdürmek istediklerini söylediğini aktardı.

Bu bireylerin banknotları ayırt edebilmesi için “Kaç Para” isimli akıllı telefon uygulaması geliştirdiklerini belirten Doğan, “Uygulamanın sesli komutlarını da biz yaptık. Paralar hangi aralıktaysa, onu sesli şekilde kişiye aktaran bir çalışma yaptık. Görme engelli bireylerin bu teknolojik aparata sahip olmalarının yanı sıra uygulamayı da telefonlarına indirmeleri gerekiyor.” dedi.

Parayı okuyabilen gözlük de yapmayı hedefliyorlar

Projeyi geliştirmek istediklerini vurgulayan Doğan, şunları kaydetti:

“Bu düzeneğimiz aslında büyük bir parça. Görme engelli vatandaşların yanlarında taşıması biraz zor olduğu için biraz daha küçülterek cep telefonuna monte edilebilen bir şekle dönüştürmek istiyoruz. Daha sonraki aşamada ise gözlüklere uyumlu hale getirerek, görme engelli kişilerin alışveriş yaparken parayı gözlüğe doğru tutmaları, ayırt etmelerini sağlayacak. Bir sonraki aşamadaki hayalimiz, parayı okuyabilen bir gözlüktür.”

Öğrencilerden Aslı Teke de yaptıkları çalışmayı engelli arkadaşlarıyla paylaştıklarında onların da çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Teke, engelli arkadaşlarının düzeneği kullanılabilir hale geldiğinde edinmek istediklerini de söyledi.

“Hayatımızı kolaylaştıracak her türlü çalışmayı destekliyorum”

Doğuştan görme engelli 19 yaşındaki Gizem Ergün ise alışveriş yaparken paraları tanıma konusunda zorluk çektiklerini anlattı.

Alışveriş yaparken çevredeki insanlardan yardım almanın pek de mümkün olmadığını dile getiren Ergün, şöyle konuştu:

“Demir paraları kabartmaları olduğu için ayırt etmek daha kolay ama kağıt paralarla ilgili çok zorluk yaşıyoruz. Hem alışveriş yaparken hem de para çekme konusunda çok zorluk çekiyoruz. Arkadaşlarımın çalışmasını destekliyorum. Bizim işimizi kolaylaştırma niteliğinde bir çalışma olmuş, çok beğendim. Böyle projelerin olmasını, çözüm yollarının bulunmasını, üretilmesini bekliyoruz. Hayatımızı kolaylaştıracak her türlü çalışmayı destekliyorum.”

Google’dan İşitme Engelliler İçin 2 Yeni Uygulama

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından GOOGLE işletim sistemi olan ANDROİD için 2 yeni uygulamanın duyurusunu yaptı. İşitme zorluğu yaşayan engelli bireylerin cep telefonu kullanımlarını kolaylaştırmak için yayımlanan uygulamaların adı Live Transcribe ve Sound Amplifier olarak duyuruldu.

Live Transcribe (Canlı Yazma)

Canlı Altyazı, işitme engelli ve duyma zorluğu çeken kullanıcılar için Google tarafından geliştirilen yeni erişilebilirlik hizmetidir. Google’ın modern otomatik konuşma tanıma teknolojisini kullanan Canlı Altyazı, konuşmaları gerçek zamanlı olarak ekranınızda metne dönüştürür, böylece bulunduğunuz ortamdaki sohbetlere katılabilirsiniz. Ayrıca ekrana yanıtınızı yazarak sohbeti sürdürebilirsiniz.

Uygulama Özellikleri

 • Türkçe dahil 70’ten fazla dil ve lehçede metne dönüştürmeyi destekler
 • İki dil arasında hızlı geçişe imkan veren iki dil desteği
 • Mikrofondan alınan ses, olduğu gibi metne dönüştürülür. Bu yüzden Canlı Altyazı, kablolu mikrofonlu kulaklıklarda ve Bluetooth mikrofonlu kulaklıklarda bulunan harici mikrofonları ve USB mikrofonları destekler.
 • Ses yüksekliği ve gürültü göstergesi, konuşmacının ses seviyesini ortamdaki gürültüyle kıyaslayarak gösterir
 • Cevaplarınızı uygulamadan yazarak konuşmadan yanıt verebilirsiniz
 • Birisi konuşmaya başladığında veya devam ettiğinde isteğe bağlı dokunsal geri bildirim size işaret verir
 • Android 5.0 (Lollipop) ve sonraki sürümlerde kullanılabilir
 • Gizlilik: Konuşma metinleri, cihazınızda güvende kalır

Not : Uygulama beta sürümünde olduğundan kararsız çalışabilir.

İNDİR

Sound Amplifier (Ses Amplifikatörü)

Ses Yükseltici, daha rahat ve doğal bir dinleme deneyimi sağlamak için Android cihazınızın mikrofonundan gelen sesi, kulaklığı kullanarak iyileştirir.

Uygulama Özellikleri

 • Gürültülü ortamlarda düşük sesli konuşmaları güçlendirerek sohbeti devam ettirir.
 • Ayarlaması kolay kullanıcı arayüzü ile ses veya mikrofon ayarlarını düzenleyerek dinleme deneyiminizi kişiselleştirin.
 • İstenmeyen veya rahatsız edici gürültüleri azaltın.

Not : Uygulama şuanda sadece android 9 sürümüne ait cihazlar ile çalışmaktadır. Bu yüzden yükleme konusunda problem yaşayabilirsiniz.

İNDİR